“26 Inch Land Rover Folding Mountain Bike With Disc Brakes” has been added to your cart. View cart
-15%
TRIOJET 26 Size Bicycle
450.00 د.إ Original price was: 450.00 د.إ.350.00 د.إCurrent price is: 350.00 د.إ.
James Jordan 16 & 20 Size Kids Bike with Mudguards
450.00 د.إ Original price was: 450.00 د.إ.350.00 د.إCurrent price is: 350.00 د.إ.
JAMES JORDAN 3 SPOKE ALLOY WHEEL
650.00 د.إ Original price was: 650.00 د.إ.550.00 د.إCurrent price is: 550.00 د.إ.
Categories: 26 Size, Bicycles, James Jordan, KIDS BIKE
Shipping & Delivery
Related products
26 Inch Aster Bicycle With Aluminium Frame
| Specification | Details |
|---|---|
| Product Type | Adult Bicycle |
| Frame Material | Steel / Aluminum alloy |
| Gear System | 18 / 21 Speed (multi-speed) |
| Wheel Size | 26″ |
| Brakes | Front & rear disc brakes / V-brakes |
| Tires | Wide air-filled tires |
| Suspension | Front suspension (on MTB models) |
| Seat | Adjustable padded saddle |
| Handlebar | Ergonomic design |
| Load Capacity | Up to 100–120 kg |
| Extras | Carrier, mudguards, bottle holder (varies) |
| Usage | City, road, fitness, off-road (depending on model) |
26 Inch Chenxian Pink Mountain Bike With Disc Brakes
| Specifications | Details |
|---|---|
| Brand | Chenxian |
| Type | Mountain Bike |
| Frame Material | High-quality Steel |
| Wheel Size | 24–26 Inches (approx.) |
| Gear System | Single Speed |
| Brake Type | Front & Rear Disc Brakes |
| Suspension | Front Suspension Fork |
| Tire Type | Anti-slip, All-Terrain Tires |
| Frame Design | Step-through / Comfortable Frame |
| Color | Pink |
| Usage | City Riding & Light Off-Road |
| Weight Capacity | Up to 100–120 kg (approx.) |
26 Inch TIMMSE Mountain Bike With Disc Brakes
Specifications
- Brand: TIMMSE
- Wheel Size: 26 Inches (approx. based on design)
- Bike Type: Mountain Bike (MTB)
- Braking System: Front & Rear Disc Brakes
- Frame Material: High-quality steel/alloy
- Rims: Stylish purple alloy rims
- Tires: Wide, anti-slip off-road tires
- Design: Sporty with a premium color combination
- Usage: Off-road, city riding, fitness, daily commute
ASTER Phoenix Mountain Bike 26”
450.00 د.إ
Hardtail Mountain Bike with Disc Brakes & Suspension
| Specification | Details |
|---|---|
| Bike Type | Hardtail Mountain Bike |
| Frame Material | Steel / Aluminum alloy |
| Suspension | Front suspension fork |
| Gear System | 18 / 21 Speed (multi-speed) |
| Brakes | Front & rear disc brakes |
| Wheel Size | 26″ / 27.5″ / 29″ |
| Tires | Wide knobby off-road tires |
| Seat | Adjustable padded saddle |
| Handlebar | Ergonomic MTB handlebar |
| Load Capacity | Up to 100–120 kg |
| Usage | Off-road, trails, city commuting |
JV Luker 26 Size Bicycle
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Land Rover Spoke Foldable Mountain Bike 26″
420.00 د.إ
Features & Details Brand: Land Rover Spoke Type: Foldable Mountain Bike Adjustable: Seat Bike Brake Type: Disc Brake Bicycle Type:
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
TRIOJET 26 Size Bicycle
Electric Bike Dubai
Welcome to Electric Bike Dubai, your destination for all things cycling! We offer a wide selection of bikes and accessories for every rider, along with expert services to enhance your experience. Join our community and discover the joy of the ride!
Quick Links
Phone
(+971) 52 587 2805
wazeerbegumbicycles@gmail.com
Address
Al Qouz 3, Building Eiffel Gardens, Shop 19, Dubai
Quick Links
Popular Categories
Opening Hours
Sat - Fri
08:00AM - 11:00 PM
Copyright © 2024 Electric Bike Dubai. All Rights Reserved
