BEIDUOFU 20″ Kids Bicycle
Blue 14 Inch/16 Inch/20 Inch Steel Frame Bicycle With Training Wheels
| Specification | Details |
|---|---|
| Product Type | Kids Bicycle |
| Wheel Sizes | 14″ / 16″ / 20″ |
| Frame Material | High-quality steel frame |
| Gear System | Single speed |
| Age Range | Approx. 3–12 years |
| Brakes | Front hand brake + rear coaster brake |
| Tires | Air-filled / anti-slip tires |
| Training Wheels | Yes (for smaller sizes) |
| Chain Guard | Full protective cover |
| Seat | Adjustable height |
| Assembly | 80–95% pre-assembled |
BNB Trust Aluminum Mountain Bike 27.5″
Frame: MTB 27.5*18inch aluminium alloy frame. Wheel size 27.5 Fork: 27.5 ALLOY CRWON SUSPENSION FORK,9mm QR; Tire: MTB 27.5″X1.95; Shifter:
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Chenxian 26 Inch Single Speed Mountain Bike
| Specification | Details |
|---|---|
| Brand | Chenxian |
| Bike Type | Mountain Bike (MTB) |
| Wheel Size | 26 Inch |
| Frame Material | Steel |
| Gear System | Single speed |
| Suspension | Front suspension fork |
| Brakes | Front & rear disc brakes |
| Tires | Wide all-terrain tires |
| Rim Type | Double-wall alloy rims |
| Seat | Adjustable padded saddle |
| Handlebar | Ergonomic flat handlebar |
| Pedals | Anti-slip pedals |
| Usage | City commuting, casual riding, light trails |
CHENXIAN HX100 Electric Bicycle
| Specification | Details |
|---|---|
| Model | CHENXIAN HX100 |
| Motor Power | 350 W |
| Battery | 48 V Removable Battery |
| Max Speed | Up to 40 km/h |
| Range | Up to 80 km (pedal assist) |
| Tire Size | 26″ × 1.95 |
| Brakes | Front & Rear Disc Brakes |
| Shock Absorption | Front Suspension / Pre-Damping |
| Climbing Ability | Up to 30° |
| Load Capacity | Up to 100 kg |
| Seat | Adjustable Comfort Seat |
| Battery Type | Detachable / Rechargeable |
DERAK Cobra Hydraulic Brake Mountain Bike 27.5″
Age Range: Adult Bike Type: Mountain Bike Brake Type: Hydraulic Disc Color: BLUE Size: 27.5” Material Type: Aluminum Speed Rating:
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
DERAK Mini Foldable Bike 20″
DERAK X-Pro Hydraulic Brake Mountain Bike 29″
GENIO Vesta Mini Foldable Bike 20″
Adjustable: Seat and Handle
Bike Brake Type: Disc Brake
Bicycle Type: Adult Bike
Wheel Size: 20 Inch
Number of Wheels: 2
Number of Speeds: 7
Frame Material: Aluminum
Product Weight: 10kgInclusion: Front and Back Bag
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Hardtail Mountain Bike with Disc Brakes & Suspension
| Specification | Details |
|---|---|
| Bike Type | Hardtail Mountain Bike |
| Frame Material | Steel / Aluminum alloy |
| Suspension | Front suspension fork |
| Gear System | 18 / 21 Speed (multi-speed) |
| Brakes | Front & rear disc brakes |
| Wheel Size | 26″ / 27.5″ / 29″ |
| Tires | Wide knobby off-road tires |
| Seat | Adjustable padded saddle |
| Handlebar | Ergonomic MTB handlebar |
| Load Capacity | Up to 100–120 kg |
| Usage | Off-road, trails, city commuting |