Kugoo Kirin (B2) V1 Electric bicycle
| Specification | Details |
|---|---|
| Motor | 400 W Brushless Motor |
| Battery | 48 V 7.5 Ah Lithium |
| Max Speed | Up to 45 km/h |
| Range | Up to 25 km per charge |
| Tires | 14″ Pneumatic |
| Brakes | Disc Brake System |
| Climbing Ability | Up to 15° |
| Load Capacity | Up to 120 kg |
| Charging Time | ~6 hours |
| Weight | Approx. 18 kg |
| Frame | Foldable Aluminum Alloy |
| Water Resistance | IP54 |
Kugoo Kirin (B2) V1 Electric bicycle
| Specification | Details |
|---|---|
| Motor | 400 W Brushless Motor |
| Battery | 48 V 7.5 Ah Lithium |
| Max Speed | Up to 45 km/h |
| Range | Up to 25 km per charge |
| Tires | 14″ Pneumatic |
| Brakes | Disc Brake System |
| Climbing Ability | Up to 15° |
| Load Capacity | Up to 120 kg |
| Charging Time | ~6 hours |
| Weight | Approx. 18 kg |
| Frame | Foldable Aluminum Alloy |
| Water Resistance | IP54 |
Kugoo Kirin Note E Scooter Motor Bike 25Ah 800W
| Specification | Details |
|---|---|
| Model | Kugoo Kirin Note |
| Motor Power | 800 W |
| Maximum Speed | Up to 50 km/h |
| Range | Up to 60 km per charge |
| Battery Capacity | 25 Ah |
| Charging Time | ~7–8 Hours |
| Wheel Size | 14 inch |
| Braking System | Front Hydraulic + Rear Disc Brakes |
| Suspension | Dual Shock Absorbers |
| Drive Unit | Rear Wheel Drive |
| Scooter Weight | ~50 kg |
| Max Load Capacity | Up to 150 kg |
| Frame Material | Aluminum |
| Display | Digital Display |
| Storage | Under-seat + Rear Cabin |
| Lighting | Bright LED Headlight & Brake Light |
| Foldable | Yes |
Kugoo Kirin V1 Electric Bicycle
Kugoo Kirin V1 Pro
kugoo Kirin V1 Pro Electric bike 48v 25Ah 400W with Rack & front Basket
| Specification | Details |
|---|---|
| Model | Kugoo Kirin V1 Pro |
| Motor Power | 400W |
| Maximum Speed | Up to 30–35 km/h |
| Range | Up to 60–80 km (depending on usage) |
| Battery Capacity | 48V 25Ah Lithium Battery |
| Charging Time | 6–8 Hours |
| Drive Type | Rear Wheel Drive |
| Wheel Size | 16–20 Inch Tires (varies by version) |
| Braking System | Front & Rear Disc Brakes |
| Suspension | Front Shock Absorbers |
| Max Load Capacity | Up to 120–150 kg |
| Bike Weight | Approx. 35–40 kg |
| Frame Type | Heavy-Duty Cargo Frame |
| Front Feature | Storage Basket Included |
| Rear Feature | Child Carrying Rack |
| Lighting | Front LED Headlight + Rear Light |
| Usage | Family Use, City Commuting, Cargo Transport |
Kugoo Kirin V5 Fat Tire Electric Bike 20Ah 750W 50km
| Specification | Details |
|---|---|
| Model | Kugoo Kirin V5 |
| Motor Power | 750W |
| Maximum Speed | Up to 50 km/h |
| Range | Up to 50–55 km |
| Battery Capacity | 48V 20Ah Lithium Battery |
| Charging Time | 7–8 Hours |
| Wheel Size | 20 Inch Fat Tires |
| Braking System | Hydraulic Disc Brakes |
| Suspension | Dual Shock Absorbers |
| Drive Type | Rear Wheel Drive |
| Max Load Capacity | Up to 120 kg |
| Bike Weight | Approx. 49 kg |
| Lighting | Front LED Headlight + Rear Light |
| Seat | Comfortable Ergonomic Seat |
| Frame Type | Heavy-Duty Frame |
| Usage | City & Off-Road Riding |
Kugoo V5 Electric Bike
Kugoo Wish 01
Kugoo Wish 02 Pro Electric Dirt Bike, 2500W Motor, 70km/h Max Speed, 50-60km Range
| Specification | Details |
|---|---|
| Product Name | Kugoo Wish 02 Pro Electric Dirt Bike |
| Motor Power | 2500W high-performance motor |
| Top Speed | Up to 70 km/h |
| Range | 50–60 km per charge |
| Battery | High-capacity lithium battery |
| Frame Material | Heavy-duty alloy frame |
| Suspension | Front & rear dual suspension |
| Brakes | Front & rear disc brakes |
| Tires | Wide off-road knobby tires |
| Drive Type | Electric |
| Seat | Ergonomic padded seat |
| Load Capacity | Up to 120–150 kg |
| Usage | Off-road, dirt trails, adventure riding |
Kugoo Wish 04 Electric Dirt Bike
- Brand: Kugoo
- Model: Kugoo Wish 04
- Range: Up to 60–80 km
- Charging Time: ~4 hours
- Battery: 60V 36Ah lithium
- Top Speed: Up to 80 km/h
- Motor: 3700W (high torque)
- Lights: Front & rear LED lights
- Brakes: Front & rear disc brakes
- Max Load: Approximately 150 kg
- Suspension: Front + rear suspension
- Display: Digital speed & battery display
Kugoo Wish Runner Dual Motor Electric Scooter
Specification
- Brand: Kugoo
- Model: Wish Runner Dual Motor
- Motor Power: Dual Motor (High Performance)
- Top Speed: Up to 60–80 km/h (approx.)
- Battery: High-capacity lithium battery
- Range: 50–80 km per charge (depending on usage)
- Charging Time: 6–8 hours
- Frame Material: Durable aluminium alloy
- Suspension: Front & rear shock absorbers
- Brakes: Dual disc braking system
- Tires: Off-road pneumatic tyres
- Max Load Capacity: 120–150 kg
- Display: Digital LCD
- Lighting: LED front and rear lights
- Foldable: Yes
- Colour: Orange & Black