WINDHORSE V8 PRO 2025 NEW HARLEY ELECTRIC BIKE 48V 15AH 750W
Specification
| Feature | Details |
|---|---|
| Brand | Windhorse |
| Model | V8 Pro (2025) |
| Motor Power | 750W (1500W Peak) Brushless Hub Motor |
| Battery | 48V 15–15.6Ah Lithium-ion |
| Top Speed | 50–54 km/h (31–34 mph) |
| Range | 65–96 km per charge |
| Charging Time | 6–8 Hours |
| Frame Material | Carbon Alloy Steel |
| Suspension | Dual Suspension (Front & Rear) |
| Brakes | Dual Disc Brakes |
| Gears | Shimano 7-Speed |
| Tire Size | 20” x 4” Fat Tires |
| Max Load Capacity | Up to 150 kg (330 lbs) |
| Display | LED / LCD Display |
| Waterproof Rating | IPX5 |
| Riding Modes | Pedal Assist + Throttle |
| Usage | Urban, Off-road, Cruiser Style |