12 Inch VLRA Kid’s Bicycle With Training Wheels
| Specification | Details |
|---|---|
| Product Type | Kids Bicycle |
| Wheel Sizes | 12″ |
| Frame Material | High-quality steel frame |
| Gear System | Single speed |
| Training Wheels | Yes (removable, on smaller sizes) |
| Brakes | Front hand brake + rear coaster brake |
| Tires | Wide air-filled tires |
| Seat | Adjustable padded seat |
| Handlebar | Ergonomic with soft grips |
| Chain Guard | Full protective cover |
| Mudguards | Included |
| Extras | Basket / carrier (varies by model) |
| Suitable Age | Approx. 3–12 years |
12 Inch VLRA Kid’s Bicycle With Training Wheels
| Specification | Details |
|---|---|
| Product Type | Kids Bicycle |
| Wheel Sizes | 12″ |
| Frame Material | High-quality steel frame |
| Gear System | Single speed |
| Training Wheels | Yes (removable, on smaller sizes) |
| Brakes | Front hand brake + rear coaster brake |
| Tires | Wide air-filled tires |
| Seat | Adjustable padded seat |
| Handlebar | Ergonomic with soft grips |
| Chain Guard | Full protective cover |
| Mudguards | Included |
| Extras | Basket / carrier (varies by model) |
| Suitable Age | Approx. 3–12 years |
18 Inch Kid’s Bicycle With Training Wheels and Back Carrier
| Specification | Details |
|---|---|
| Product Type | Kids Bicycle |
| Wheel Size | 18 Inch |
| Frame Material | High-quality steel frame |
| Gear System | Single speed |
| Training Wheels | Yes (removable) |
| Brakes | Front hand brake + rear coaster brake |
| Tires | Wide air-filled tires |
| Rear Carrier | Yes |
| Chain Guard | Full protective cover |
| Seat | Adjustable padded seat |
| Handlebar | Ergonomic with soft grips |
| Mudguards | Included |
| Suitable Age | Approx. 6–10 years |
| Assembly | Partially pre-assembled |
18 Inch Kugoo Kid’s Bicycle With Training Wheels
| Specification | Details |
|---|---|
| Brand | Kugoo |
| Product Type | Kids Bicycle |
| Wheel Size | 18 Inch |
| Frame Material | High-quality steel frame |
| Gear System | Single speed |
| Training Wheels | Yes (removable) |
| Brakes | Front hand brake + rear coaster brake |
| Tires | Air-filled, anti-slip tires |
| Seat | Adjustable padded saddle |
| Handlebar | Ergonomic with soft grips |
| Chain Guard | Full protective cover |
| Mudguards | Included |
| Suitable Age | Approx. 6–10 years |
| Weight Capacity | Up to ~50 kg |
18 Inch Kugoo Kid’s Bicycle With Training Wheels
| Specification | Details |
|---|---|
| Brand | Kugoo |
| Product Type | Kids Bicycle |
| Wheel Size | 18 Inch |
| Frame Material | High-quality steel frame |
| Gear System | Single speed |
| Training Wheels | Yes (removable) |
| Brakes | Front hand brake + rear coaster brake |
| Tires | Air-filled, anti-slip tires |
| Seat | Adjustable padded saddle |
| Handlebar | Ergonomic with soft grips |
| Chain Guard | Full protective cover |
| Mudguards | Included |
| Suitable Age | Approx. 6–10 years |
| Weight Capacity | Up to ~50 kg |
18 Inch Kugoo Kid’s Bicycle With Training Wheels
| Specification | Details |
|---|---|
| Brand | Kugoo |
| Product Type | Kids Bicycle |
| Wheel Size | 18 Inch |
| Frame Material | High-quality steel frame |
| Gear System | Single speed |
| Training Wheels | Yes (removable) |
| Brakes | Front hand brake + rear coaster brake |
| Tires | Air-filled, anti-slip tires |
| Seat | Adjustable padded saddle |
| Handlebar | Ergonomic with soft grips |
| Chain Guard | Full protective cover |
| Mudguards | Included |
| Suitable Age | Approx. 6–10 years |
| Weight Capacity | Up to ~50 kg |
Blue 14 Inch/16 Inch/20 Inch Steel Frame Bicycle With Training Wheels
| Specification | Details |
|---|---|
| Product Type | Kids Bicycle |
| Wheel Sizes | 14″ / 16″ / 20″ |
| Frame Material | High-quality steel frame |
| Gear System | Single speed |
| Age Range | Approx. 3–12 years |
| Brakes | Front hand brake + rear coaster brake |
| Tires | Air-filled / anti-slip tires |
| Training Wheels | Yes (for smaller sizes) |
| Chain Guard | Full protective cover |
| Seat | Adjustable height |
| Assembly | 80–95% pre-assembled |
JAMES JORDAN 12 Size Kids Bicycle
Features:
- Frame: Ergonomically Designed High Carbon Steel Frame
- Handlebar: Chrome Handlebar
- Fork: Hight Carbon Steel
- Gear: Single Speed
- Brake Type: Front Caplier , Rear Bond Brake & Brake Cable with Friction Free Casings For Effective Braking
- Wheel Size: 12 x 2.125 Tyre, UCP Spoke
- Pedal: Plastic Pedal
- Colors: Pink & Blue
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
James Jordan 12 Size Kids Bicycle
Features:
- Frame: Ergonomically Designed High Carbon Steel Frame
- Handlebar: Chrome Handlebar
- Fork: Hight Carbon Steel
- Gear: Single Speed
- Brake Type: Front Caplier , Rear Bond Brake & Brake Cable with Friction Free Casings For Effective Braking
- Wheel Size: 12 x 2.125 Tyre, UCP Spoke
- Pedal: Plastic Pedal
- Colors: Blue, Red & Blue
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
JAMES JORDAN 16 & 20 Size Bicycle
Features:
- Frame: Ergonomically Designed High Carbon Steel Frame
- Handlebar: Black Steel Handlebar
- Fork: Hight Carbon Steel
- Gear: Single Speed
- Brake Type: Front Caplier , Rear Bond Brake & Brake Cable with Friction Free Casings For Effective Braking
- Wheel Size: 16X2.125 Tyre, UCP Spoke
- Pedal: Plastic Pedal
- Colors: Blue & Red
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
JAMES JORDAN 16 & 20 Size Kids Bicycle
Features:
- Frame: Ergonomically Designed High Carbon Steel Frame
- Handlebar: Black Steel Handlebar
- Fork: Hight Carbon Steel
- Gear: Single Speed
- Brake Type: Front Caplier , Rear Bond Brake & Brake Cable with Friction Free Casings For Effective Braking
- Wheel Size: 20X2.125 Tyre, ED Spoke
- Pedal: Plastic Pedal
- Colors: Orange White