“26 Inch TIMMSE Mountain Bike With Disc Brakes” has been added to your cart. View cart
-15%
TRIOJET 26 Size Bicycle
450.00 د.إ Original price was: 450.00 د.إ.350.00 د.إCurrent price is: 350.00 د.إ.
James Jordan 16 & 20 Size Kids Bike with Mudguards
450.00 د.إ Original price was: 450.00 د.إ.350.00 د.إCurrent price is: 350.00 د.إ.
JAMES JORDAN 3 SPOKE ALLOY WHEEL
650.00 د.إ Original price was: 650.00 د.إ.550.00 د.إCurrent price is: 550.00 د.إ.
Categories: 26 Size, Bicycles, James Jordan, KIDS BIKE
Shipping & Delivery
Related products
26 Inch Aster Bicycle With Aluminium Frame
| Specification | Details |
|---|---|
| Product Type | Adult Bicycle |
| Frame Material | Steel / Aluminum alloy |
| Gear System | 18 / 21 Speed (multi-speed) |
| Wheel Size | 26″ |
| Brakes | Front & rear disc brakes / V-brakes |
| Tires | Wide air-filled tires |
| Suspension | Front suspension (on MTB models) |
| Seat | Adjustable padded saddle |
| Handlebar | Ergonomic design |
| Load Capacity | Up to 100–120 kg |
| Extras | Carrier, mudguards, bottle holder (varies) |
| Usage | City, road, fitness, off-road (depending on model) |
26 Inch TIMMSE Bicycle with Disc Brakes
| Specification | Details |
|---|---|
| Bike Type | Mountain Bike (MTB) |
| Frame Material | Aluminum alloy frame |
| Wheel Size | 27.5″ / 29″ |
| Gear System | 21-speed (multi-speed) |
| Suspension | Front suspension fork |
| Brakes | Front & rear disc brakes |
| Tires | Wide all-terrain tires |
| Rim Type | Double-wall alloy rims |
| Seat | Adjustable padded saddle |
| Handlebar | Ergonomic MTB handlebar |
| Pedals | Anti-slip platform pedals |
| Usage | Off-road, trail riding, city commuting |
26 Inch TIMMSE Bicycle with Disc Brakes
| Specification | Details |
|---|---|
| Bike Type | Mountain Bike (MTB) |
| Frame Material | Aluminum alloy frame |
| Wheel Size | 26 Inch |
| Gear System | 21-speed (multi-speed) |
| Suspension | Front suspension fork |
| Brakes | Front & rear disc brakes |
| Tires | Wide all-terrain tires |
| Rim Type | Double-wall alloy rims |
| Seat | Adjustable padded saddle |
| Handlebar | Ergonomic MTB handlebar |
| Pedals | Anti-slip platform pedals |
| Usage | Off-road, trail riding, city commuting |
27 Inch Bicycle With Steel And Aluminium Alloy
| Specification | Details |
|---|---|
| Product Type | Adult Bicycle |
| Frame Material | Steel / Aluminum alloy |
| Gear System | 18 / 21 Speed (multi-speed) |
| Wheel Size | 27″ |
| Brakes | Front & rear disc brakes / V-brakes |
| Tires | Wide air-filled tires |
| Suspension | Front suspension (on MTB models) |
| Seat | Adjustable padded saddle |
| Handlebar | Ergonomic design |
| Load Capacity | Up to 100–120 kg |
| Extras | Carrier, mudguards, bottle holder (varies) |
| Usage | City, road, fitness, off-road (depending on model) |
27 Inch TIMMSE Mountain Bike With Aluminium Frame
| Specification | Details |
|---|---|
| Product Type | Timmse Mountain Bike |
| Frame Material | Steel / Aluminum alloy |
| Gear System | 18 / 21 Speed (multi-speed) |
| Wheel Size | 27-Inch |
| Brakes | Front & rear disc brakes / V-brakes |
| Tires | Wide air-filled tires |
| Suspension | Front suspension (on MTB models) |
| Seat | Adjustable padded saddle |
| Handlebar | Ergonomic design |
| Load Capacity | Up to 100–120 kg |
| Extras | Carrier, mudguards, bottle holder (varies) |
| Usage | City, road, fitness, off-road (depending on model) |
ALVAS X-Race 700 Road Bike
700.00 د.إ
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Land Rover Army 10 Spoke Alloy Wheel Foldable Mountain Bike 26
550.00 د.إ
Brand: Land Rover Alloy Wheel 10 Spoke Type: Foldable Mountain Bike Multi-Color: Red / Orange Adjustable: Seat Bike Brake Type:
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
TRIOJET 26 Size Bicycle
Electric Bike Dubai
Welcome to Electric Bike Dubai, your destination for all things cycling! We offer a wide selection of bikes and accessories for every rider, along with expert services to enhance your experience. Join our community and discover the joy of the ride!
Quick Links
Phone
(+971) 52 587 2805
wazeerbegumbicycles@gmail.com
Address
Al Qouz 3, Building Eiffel Gardens, Shop 19, Dubai
Quick Links
Popular Categories
Opening Hours
Sat - Fri
08:00AM - 11:00 PM
Copyright © 2024 Electric Bike Dubai. All Rights Reserved
